Jak se motivovat ke cvičení? A jak vlastně začít?
Pravidelná fyzická aktivita hraje spolu se stravováním klíčovou roli v udržování zdravé tělesné hmotnosti a podpoře dobrého zdraví. Je důležité si uvědomit, že i malé množství pohybu může být pozitivním přínosem a nejlepší způsob, jak se udržovat ve formě, je pravidelný pohyb a cvičení.
Technologický pokrok, navzdory svému neskutečnému přínosu způsobil, že pohyb byl z našeho každodenního života prakticky vyloučen. Proč je ale tak důležitý? Důsledky jeho nedostatku totiž vedou k nárůstu tělesné hmotnosti a zvýšenému riziku vzniku různých onemocnění. Jak tedy nejlépe a zároveň jednoduše zařadit pohyb do denního rozvrhu? Nabízíme vám praktické tipy, které vás rozhýbou!
Na počátku byla chůze..
Krůček za krokem. A každý jeden z nich se počítá. Proč je ale obyčejná chůze tak úžasná? Dle doporučení světové zdravotnické organizace bychom měli denně udělat více než 10 000 kroků. Řekněme si upřímně, komu z nás se to denně opravdu povede?
V průběhu hubnutí je hlavním cílem snížení tělesného tuků. Věděli jste, že i chůze má obrovský význam během redukce vaší hmotnosti? Ke spalování tuků dochází až po určitém čase a do této doby našemu organismu poskytuje energii svalový glykogen, což je zásobní forma monosacharidů glukózy. Až po vyčerpání velké části glykogenových zásob přebírá funkci zásobovače energie náš méně oblíbený tělesný tuk. Abychom se ujistili, že tento proces opravdu nastane, proběhne a bude trvat uspokojivě dlouho, doporučuje se věnovat chůzi min. 1-2 hodiny za den.
Pohyb, pohyb, pohyb..
Ideální jsou například nenáročná turistika, delší procházka s pejskem, chůze do schodů, transport do města či obchodu pěší chůzí. Pěší chůze do práce má hned několik výhod, vyhnete se dopravním zácpám, ušetříte peníze na benzínu nebo jízdenkách, nemusíte hledat parkování, ani se tlačit v přeplněné tramvaji. Když už ale nastoupíte do dopravního prostředku, pokuste se alespoň vystoupit o zastávku dříve, abyste se mohli projít pár metrů pěšky. Nebudete pak stíhat do práce? Nastupte si na dřívější spoj a je to vyřešené.
Další nepřátelé pohybů..
Výtah v práci, výtah v obchodním centru, eskalátor v metru. I na první patro se můžeme vyvézt bez jakékoli námahy, jako kdybychom neměli funkční končetiny. Nechme výtah výtahem, eskalátor eskalátorem a pojďme po obyčejných schodech. Je to výborný způsob jak zvýšit svou tepovou frekvenci, zapojit do práce naše svaly, prokrvit tělo a mít ze sebe skvělý pocit.
Další problém může představovat naše zaměstnání. Máte také sedavou práci? Nekonečné sezení a hrbení se nad počítačem přináší problémy s páteří, bolesti hlavy nebo zažívací potíže. Pokuste se zvednout každou půlhodinu nebo hodinu, projít se třeba do kuchyňky, uvařit si kávu nebo čaj, či pozdravit kolegyni na jiném patře. Pokud vás to v zápalu práce nenapadne, můžete si nastavit budík. Vždy, když zazvoní, budete vědět, že je malá přestávka (jako ve škole) pro naše svaly.
Tip specialisty: Doporučuji provádět fyzickou aktivitu ve střední intenzitě po dobu 30 minut minimálně pětkrát týdně, nebo se věnovat třikrát týdně intenzivní aktivitě alespoň 20 minut.
Jakákoliv pohybová činnost je pozitivní a prospěšná. Nemusíte každý den potit krev v posilovně nebo uběhnout 12 km. Jednoduše dělejte, co vám vykouzlí úsměv, budete se tomu věnovat s radostí a jako bonus obdržíte i sladkou třešničku na dortu. Vaše tělo bude zdravé a ve formě.
A trochu motivace na závěr. Nepřemýšlejte nad tím, jestli se vám chce nebo ne, prostě to udělejte! Ne zítra, ne o víkendu, ne za týden, ale teď. Udělejte první krok a ty další se přidají. Udělejte to pro sebe! Důležité je vědět jak opustit svou komfortní zónu. Život je pohyb! A pohyb je život. Proto se mu věnujme.