Top

Jaké změny udělat po čtyřicítce

Primahubnuti / Zdravá výživa a stravování  / Jaké změny udělat po čtyřicítce
Výživa po čtyřicítce

Jaké změny udělat po čtyřicítce

Čtyřicetiletý organismus vyžaduje patřičnou péči, zejména pak ve výživě, protože u žen dochází k výraznému zpomalení metabolismu. Jak si nadále udržet postavu, cítit se dobře, vitálně a nepřibírat na váze a zároveň netrpět hlady? Díky správné výživě může žena zůstat aktivní, přitažlivá a hlavně zdravá v jakémkoliv věku.

Jedním z klíčových parametrů, které ovlivňují váhu je naše fyzická aktivita. Ať to jsou procházky se psem, partnerem, jízda na kole či bruslích, domácí cvičení, joga atd… Důležitá je správně zvolená aktivita. Nemusíte lámat rekordy, ani cvičit každý den. Důležitá je pravidelnost a vytrvalost. Zvolte si pohyb, který vás bude bavit a hlavně vám pomůže vyčistit hlavu a zrelaxovat se po náročném denním režimu. Pohyb bychom měli brát hlavně jako odpočinek a relaxaci. Nicméně stále je to pouze 20% úspěchu. Hubnout pouze pohybem se většinou nevyplácí. Stačí malé zranění, více pracovních povinností a rázem je váha zpět. Z 10% naši váhu ovlivňuje genetika a celých 70% je ovlivněno stravou.

Ženský organismus obsahuje o 10% více tělesného tuku než mužský. Dochází i k hormonálním změnám, časem ubývá svalová tkáň, zpomaluje se metabolismus a díky těmto faktorům postupně přibíráme na váze. Rychlost hubnutí se v průběhu věku mění. Zatímco v mladém věku šlo skoro samo, postupem času se vše komplikuje a udržet váhu nebo dokonce zhubnout pro nás není snadné. Navíc vyšší váha zvyšuje riziko vzniku metabolických komplikací nebo dokonce civilizačních onemocnění, jako jsou například diabetes II. typu nebo kardiovaskulární onemocnění.

Vzhledem k látkové výměně je potřeba si hlídat optimální tělesnou váhu a předcházet váhovým výkyvům, které jsou pro metabolismus velkou zátěží. Dochází i ke změnám v trávení. Častým problémem bývá plynatost, pocit plnosti nebo zácpa. Důležité je navýšit příjem tekutin, dostatek vlákniny ve stravě a hlídat si pohybovou aktivitu v průběhu dne. Nezapomeňte i na přísun vitaminů (E) a minerálů (Ca) pro prevenci zlomenin nebo osteoporózy a podpoře zdraví kostí. Pozor však na nadbytek sodíku, který způsobuje zadržování vody v těle, zatěžuje ledviny a zvyšuje krevní tlak.

Důležité je hlídat množství kvalitních potravin v jídelníčku a upřednostnit ty zdraví prospěšné. Spíš než na kvantitu se zaměřte na kvalitu. Zařaďte mléčné výrobky i pro udržení svalové hmoty. Pravidelně kupujte polotučné mléko, sýry do 30% nebo tvarohy a cottage. Zvyšte příjem zeleniny s vysokým obsahem vlákniny, oříšků a rostlinných tuků. Zvolte celozrnné druhy pečiva a obilovin, které jsou složeny ze složitých sacharidů, vitamínů a minerálů. Dobré je zařadit i dostatek luštěnin pro doplnění bílkovin. Upřednostňujte libové maso, vajíčka a superpotraviny jako jsou chia semínka, slunečnicová semínka a zvyšte množství ryb ve vašem jídelníčku. Prospějete nejen cévám, ale i imunitnímu systému.

Pokud budete dodržovat tyto základní informace, věřte, že se budete cítit ve svém těle mnohem lépe a zdravě. Případně se můžete objednat k naší výživové specialistce, která vám udělá analýzu vašeho metabolismu a poradí více do hloubky, na co se zaměřit ve zdravé výživě.

 

e.likarova

No Comments

Post a Comment