Jednoduché tipy na sestavení jídelníčku
V dnešní době je těžké orientovat se ve zdravé výživě. Je zde plno mýtů, mylných představ a často protichůdné rady týkající se výživy. To vše v nás vytváří rozpor, zmatek, dezorientaci a bohužel u někoho může vést až k depresi.
Naštěstí víme, že existují základní pravidla zdravého stravování, které se nemění a na kterých se shodne většina odborníků:
1. Zaplňte talíř zeleninou
Chcete-li vytvořit zdravý talíř, naplňte polovinu talíře zeleninou – NE, hranolky se nepočítají! 🙂 Vyberte si „čerstvou“ zeleninu, jako je brokolice, zelené fazolky, růžičková kapusta a zelené listy jako kadeřávek, špenát a mangold. Na čtvrtku druhé strany talíře vložte komplexní sacharid, typu hnědé rýže, quinoa, batát nebo luštěniny a zbytek zaplňte bílkovinou typu bílého masa, ryby, vejce nebo bio tofu.
2. Nebojte se tuků!
Určitě nezapomínejte na rostlinné oleje (olivový, kokosový, lněný, avokádový), avokádo, oříšky v přírodní formě, olivy nebo kokosové mléko. Zdravé tuky by měli být součástí každého pokrmu.
3. Začněte den vyváženou snídaní
Jíst zdravou snídani je naprosto zásadní k tomu, abyste pomohli nastartovat metabolismus, zlepšili kognitivní funkce a také vám to pomůže při výběru potravin v průběhu dne. Ideální jídlo zahrnuje bílkoviny, zdravý tuk a některé složité sacharidy.
4. Jezte pouze, když už máte trochu hlad
Svačiny nejsou nutné pokud se nedostaneme do stavu „vlčí hlad“. Pokud cítíme, že jsme vyhladovělí, zařaďte do jídelníčku zdravou svačinu typu přírodních oříšků, ovoce, zelenina, smoothie, bílý jogurt bez cukru, kefír..
5. Nekupujte průmyslově zpracované potraviny
Omezte všechny balené nebo předem připravené potraviny. V obchodech se vyhýbejte sekcím, kde jsou sušenky, brambůrky, balené potraviny, masové konzervy a zaměřte se především na sekce, kde jsou potraviny v přirozené formě. Ovoce, zelenina, maso, mléčné produkty.
6. Nechte si poradit
Pokud se Vám dlouhodobě nedaří dosáhnout svých cílů, využijte rad zkušenějších. Mnoho informací naleznete na internetu zdarma nebo využijte třeba naši konzultaci. Tvoříme odborné analýzy těla (včetně vyšetření vitaminů a živin), radíme, jak se udržet v kondici a připravujeme vzorové chutné jídelníčky.
7. Vyhněte se rafinované soli a cukru
Rafinovanou sůl nahraďte mořskou nebo himalájskou a cukr omezte na minimum. Když nakupujete, sledujte etikety (viz 6 tipů, jak se vyznat v etiketách). 15g cukru je 1 PL. Kolik lžic se nachází ve Vašich ranních cereálií?
8. Transmastné kyseliny jsou škodlivé
Transmastné kyseliny jsou jednou z rizikových živin, u nichž byl prokázán negativní vliv na zdraví. Transmastné kyseliny jsou ztužené tuky a nachází se v margarínech, při výrobě pekárenských pokrmů (buchty, kroasanty, šátečky apod..) dale v hydrogenovaných rostlinných olejích (slunečnicový, řepkový, sojový) a také v sušenkách a daších průmyslově zpracovaných výrobcích.
9. Pokud Vás honí mlsná
Dejte si ovoce, hořkou čokoládu, oříšky, sušené ovoce, popř. raw dezert. I šlehačku si můžete dopřát z kokosové smetany.
10. Přeci jen si občas trochu dopřejte…
Opovažte se tenhle bod zneužít. 🙂 Nepřejídejte se, ale dezert nebo mastnější svačinka jednou za čas chutná skvěle. Pro co bychom tu pak žili.