Top

6 tipů, jak se vyznat v etiketách

Primahubnuti / Zdravá výživa a stravování  / 6 tipů, jak se vyznat v etiketách
Čtení výživových údajů - energie (tuky, cukry, bílkoviny, vláknina a sůl)

6 tipů, jak se vyznat v etiketách

Etikety na potravinách mohou být velmi matoucí a obtížné k pochopení. Často ani nemáme čas je důkladněji prostudovat. Několik rychlých tipů však může nakupování zdravého jídla zjednodušit a urychlit. „Pokud víte, jaké informace o výživě hledat, jednodušeji se vyhnete zbytečným nasyceným tukům, přidané soli a přidanému cukru a jste zase o kousek blíž k celkovému zdraví. Nejdůležitější a nejspolehlivější informace na štítku pak najdete v tabulce s fakty o výživě a výpisu složení,“ radí Klára Kvapilová.

Etiketa výrobku - Energie: tuky, sacharidy, vlákninu, bílkoviny a sůl.

Výživové údaje výrobku obsahující obecně energii, tuky, sacharidy, vlákninu, bílkoviny a sůl.

1. Počet ingrediencí a obsah aditiv

Čím více ingrediencí, tím více aditiv = toxinů. Aditiva jsou silně diskutabilní problematikou v potravinářství. Čím méně jich budeme konzumovat, tím lépe. Vyhněte se potravinám s vice než 5 ingrediencemi.

2. Pořadí použitých surovin

Zákon výrobci nařizuje uvádět jednotlivé ingredience v potravině vždy v sestupném pořadí. První surovina je ta, které je tam nejvíce a poslední nejméně, takže první pozice vám hodně napoví, co v daném jídle opravdu je. Pokud je to cukr či sůl (na prvních 3 místech), doporučujeme vrátit výrobek zase zpátky do regálu.

3. Trvanlivost

Důležité je nejen sledovat, zda potravina není prošlá, ale také, jak dlouho v obalu vydrží. Pokud má například balený chléb dobu trvanlivosti půl roku, je jasné, že kromě mouky obsahuje také přidané látky, které jeho trvanlivost prodlouží, pro náš organismus jsou však toxické.

4. Cukr

Cukr je skryt v několika formách. Najdeme ho v označení např.: kukuřičný sirup s vysokým obsahem fruktózy, cukrový sirup, dextróza, fruktóza, invertní cukr (směs glukózy a fruktózy), maltodextrin, sladový sirup, sacharóza, sorbitol, mannitol, aspartam. Obsahují ho také nízkotučné produkty – pokud není v potravině tuk, je v něm o to více cukru. Sáhněte raději po plnotučném výrobku a dejte si menší porci. Také omáčky typu kečup, majonéza nebo salátové zálivky obsahují vysoké množství cukru (většinou kukuřičného škrobu).

5. Sůl

Plno výrobků obsahuje konzervační látku, kterou známe pod označením sůl. Příliš vysoký příjem soli pro náš organismus není přínosný, protože kvůli vyššímu obsahu sodíku zatěžuje ledviny, zvyšuje krevní tlak a zavodňuje organismus.

6. Oleje

Vyhněte se sójovému, kukuřičnému, slunečnicovému i řepkovému. Tyto oleje jsou vyrobeny vysoce nepřirozenou metodou zpracování, která zahrnuje vysoké teplo, dezodorace a toxické rozpouštědlo hexan. Během tohoto procesu se tvoří významné množství trans-tuků. Tyto tuky zvyšuji hladinu zlého LDL cholesterolu a snižují hladinu hodného HDL cholesterolu.

Držíme palce, ať se ve svém těle cítíte dobře a je to na vás znát i navenek,

Tým Prima Hubnutí

Prima hubnutí

Comments:

Post a Comment