Co to jsou potravinové intolerance a jak se projevují?
Potravinové intolerance umí pěkně potrápit a kolikrát ani netušíte, že jste to právě vy, kdo nějakou tu intoleranci má. Pojďme se jim podívat na zoubek a říct si, jak je odhalit a jak s nimi bojovat.
Co to jsou potravinové intolerance a jak se projevují?
Potravinová intolerance je neobvyklá reakce těla na určité potraviny. Projevuje se mnoha způsoby a příznaky se u každého liší. Nejčastějším projevem je nadýmání, průjem nebo zácpa, kožní a respirační potíže, bolesti hlavy, únava, špatný spánek, úzkost, nadváha, oteklost, kožní potíže jako je akné, vyrážky, zarudlá kůže či svědění a jiné. Tyto příznaky se nemusí projevit hned po požití potraviny, jako je to v případě alergie, kdy organismus reaguje tvorbou protilátek takřka okamžitě.
Příznaky potravinové intolerance se projevují v rámci několika hodin či dnů, proto je těžké je rozpoznat a uvědomit si spojitost s určitou potravinou. I projevy jako jsou bolesti kloubů či svalů, ucpaný nos, tmavé kruhy a otoky pod očima, prudké změny nálad a deprese, jsou příčinou potravinové intolerance. Mnohdy tyto projevy ignorujeme nebo si je nespojujeme s tím, co jíme.
Jak vzniká potravinová intolerance?
Výskyt potravinové intolerance je poměrně častý – odhaduje se, že jí trpí asi 65 % obyvatel a obvykle mívá jednu či více příčin, jako jsou:
Životní styl
Nadměrná konzumace jedné potraviny, kdy se organismus snaží potravinu rozložit a k tomu využívá stále tytéž enzymy a katalyzátory, které se však pomalu spotřebovávají. Po uplynutí určité doby organismus není schopný chemický rozklad dané potraviny úspěšně zajistit. To je začátek intolerance.
Různé infekce např. virová hepatitida. Po prodělání této nemoci, játra již nerozkládají náležitě potraviny, které organismus začíná považovat za vetřelce a vyvolává tak imunitní obrannou reakci, která nakonec vyústí v intoleranci.
Dále jsou to nejrůznější potravinové infekce. Střevo je podrážděné a stačí vypít mléko nebo si dát sýr a reakce se vytvoří. Při požití kravských výrobků můžeme reagovat jak na laktózu, (cukr), tak i na kasein (bílkovina).
Dalším faktorem je používání antibiotik, které naruší střevní mikroflóru a my můžeme pozorovat příznaky intolerancí.
Intolerance potravin a problémy s nadváhou
Přibývání na váze nemusí být způsobeno pouze nedostatkem pohybu a přejídáním se. Nadváha mnohdy souvisí s imunitním systémem, kterému nemusí vyhovovat některé z konzumovaných potravin. Potravina není zcela strávena a v důsledku zvýšené propustnosti střev se dostává do buněčných prostor. Vzniká slabý, ale dlouhotrvající zánět. Střevní stěna začne do krevního oběhu propouštět více nestrávených zbytků potravy. Zde je napadána imunitními buňkami a vytváří se další vlna zánětu, který se nejen šíří po těle, ale také může narušit funkci inzulinu a zvýšit ukládání tuku v těle.
Při zvýšeném průniku částeček potravy do krve si tělo vytvoří na určité druhy potravin protilátky, konkrétně imunoglobuliny typu G, tedy IgG. Každá potravina má pak svou IgG protilátku.
Mezi nejčastější intolerance patří:
Intolerance na lepek
Ta se vztahuje na důležitý bílkovinový komplex obilných zrn, gluten (lepek). Ten se vyskytuje nejen u pšenice, ale i u dalších obilnin, jako je žito, ječmen, oves. Lepek narušuje stálé prostředí ve střevě, pokud je střevní sliznice narušena antibiotikami, chemikáliemi, infekcí nebo je narušena acidobazilická rovnováha, kde příčinou je stres, hltáním potravy či spěch.
Celiakie je autoimunitní nemoc tenkého střeva vyvolaná požitím lepku v potravě.
Vhodné alternativy, kterými můžete nahradit běžné obilniny obsahující lepek: pohanka, kukuřice, rýže, jáhly, kukuřice, amarant, quinoa, proso.
Laktózová intolerance
Postižení jedinci mají nedostatek enzymu laktázy a nejsou schopni zpracovat a vstřebat mléčný cukr – laktózu. Činností střevních bakterií nestrávená laktóza kvasí a dochází k nadměrné produkci plynů. Laktózová intolerance se může vyskytnout prakticky v každé fázi života. Často se projevuje nadýmáním, bolestmi břicha nebo průjmy. Vždy po podání mléka či mléčných výrobků.
Jako alternativa kravského mléka může sloužit mléko kozí, sójové, rýžové, ovesné, mandlové nebo kokosové.
Histaminová intolerance
Histaminová intolerance se projevuje nedostatečnou tvorbou histaminu v těle, což vyvolává zánětlivé reakce. Pokud máme histaminovou intolerance, měli bychom se vyhýbat droždí a výrobkům z nich. Dále bychom se měli vyhýbat potravinám, které jsou vyráběny procesem kvašení, jako například alkoholické nápoje, kvašená zelenina, sýry apod. Měli bychom se také vyvarovat průmyslově zpracovaným potravinám a přezrálému ovoci a zelenině.
Příznaky této intolerance bývají různé. Mezi nejčastější se řadí bolesti břicha, nadýmání, průjmy, ale také otoky sliznic, senná rýma, deprese a migrény, závratě, kožní potíže a potíže s dýcháním.
Jak zjistím potravinovou intoleranci?
Potravinové intolerance můžeme odhalit a vyléčit pomocí testování z krve. Z jednoho odběru můžeme během několika dní analyzovat, které potraviny způsobují nepříjemné komplikace.
Dieta jako jediné východisko
Pokud se u vás intolerance na určité potraviny prokáže, je vhodné konzumaci těchto potravin výrazně omezit a naopak zařadit potraviny, které našemu organismu vyhovují. Možnosti jiné léčby se zatím ani nerýsují.
Po několika dnech od změny jídelníčku byste na sobě měli poznat ústup zažívacích potíží. Vyřešení nadváhy je pak otázkou několika týdnů či měsíců.