Místo bílé mouky použijte raději celozrnnou. Celozrnné mouky jsou bohaté na vlákninu, mastné kyseliny, vitamíny a minerály. Do těsta přidávejte také jemně mleté vločky.
Při pečení vánočního cukroví vyměňte máslové krémy za lehčí pudinkové nebo tvarohové.
Místo slazených džemů použijte ovoce nebo se v obchodě se zdravou výživou poohlédněte po kvalitní marmeládě alespoň se 70% obsahem ovoce.
Klasický cukr, nahraďte jiným sladidlem, které obsahuje důležité živiny, např. med nebo různé přírodní sirupy (nejlepší čekankový́). U pečení je třeba počítat s tím, že sirupy těsto mírně zvlhčují.
Cukr rozhodně nenahrazujte žádnými umělými sladidly. Mezi sladidly nejvíce doporučuji stévii, je to přírodní sladidlo a hlavně naprosto neenergetické. Pro dochucení vánočních pamlsků je tedy velice vhodné.
Dávejte pozor na ztužené tuky a na pečení používejte výhradně kvalitní máslo nebo rostlinné tuky, které neobsahují nasycené mastné kyseliny. Výborný je také kokosový olej.
Místo kupovaných a už hotových polev a náplní, které obsahují velké množství nezdravého tuku, dejte přednost kvalitní čokoládě, kakau, oříškům a sušenému ovoci. Kypřící prášek kupujte bez fosfátů.
Pokud se chystáte péct vánočku, uvědomte si, že má tři nejvíce zrádné suroviny – mouku, tuk a cukr. Doporučuji ji upéct z celozrnné špaldové mouky. Dejte jen pozor na množství, každá celozrnná mouka více saje, takže jí budete potřebovat menší množství než klasické bílé.
Při přípravě těsta použijte jiné výše doporučené sladidlo a přidejte o 1/3 méně, než jste zvyklí.
Tuk nešiďte levnými umělými margaríny, ale použijte kvalitní máslo, úplně nejlépe přepuštěné máslo tzv. ghí.