fbpx
Top

Prima Mikulášská nadílka

Primahubnuti / Nezařazené  / Prima Mikulášská nadílka

Prima Mikulášská nadílka

Den sv. Mikuláše se pomalu blíží. Co plánujete dát svým dětem do ponožky? Ehm, tedy pssst, omlouvám se – což jim asi tak donese Mikuláš? I u vás se tenhle mls den spojuje s botou v okně, ve které nesmí chybět pamlsky? Mnozí rodiče si při přípravě balíčků lámou hlavu. Pokud tedy chcete, aby vaše děti dostaly od Mikuláše trochu kvalitnější a zdravější balíček, můžete se námi inspirovat. Podívejme se na to, které sladké dobroty byste svým ratolestem mohli dopřát a mít radost, že jste jim dali opravdu zdravou a sladkou odměnu. Při přípravě byste měli myslet nejen na dětskou radost, ale i na dětské zoubky a jejich zdraví obecně. Mikuláš za pár dní zaklepe na dveře a děti budou jako každý rok netrpělivě čekat na balíček sladkých dobrot. Jeho obsah je rok za rokem plný bílého cukru a vysokékoncentrace tuků. To už vůbec nemusí platit a můžeme je jednoduše zaměnit za stejně chutné nebo mnohem zdravější pochoutky, které dětem kromě sladké chuti zajistí i celou řadu vitamínů a minerálů.

Ovoce

Ovoce by mělo tvořit největší část balíčku. Na výběr máte zněkolika oblíbených druhů. Kromě pomerančů, mandarinek či jablíček, to může být i kiwi, hruška, granátové jablko, mango či banán. Tímto způsobem můžete inspirovat vaše potomstvo k pravidelnější konzumaci ovoce.

Čokoláda

V žádném mikulášském balíčku nesmí chybět čokoláda. Ať už jsou to čokoládové figurky v podobě Mikuláše, čerta či anděla nebo různé čokolády a čokoládové tyčinky. Věděli jste však, že ne všechno, co se tváří jako čokoláda, i ve skutečnosti čokoládou je? Platí to zejména o různých kakaových pochoutkách, kterých jsou plné obchody a které si mnozí lidé zaměňují se skutečnou čokoládou. Přitom jde jen o její levnější a nepříliš zdravou náhražku. Pokud chcete svým dětem dát opravdu kvalitní čokoládu, vyberte jim hořkou s co nejvyšším podílem kakaa. Taková dodá dětem i zdraví prospěšné látky, jako železo či antioxidanty.

Když ale naopak nechcete dávat svým dětem hořkou čokoládu a přece jen jste raději za tu mléčnou, vybírejte kvalitní verze a vyhýbejte se již zmíněným kakaovým pochoutkám, které jsou označované jako „kakaová pochoutka“ nebo „pochoutka z kakaové polevy“ či „cukrovinka“ a podobně.

Oříšky

Výborné jsou vlašské ořechy, mandle, kešu, lískové, či para ořechy. Pozor však dávejte na to, abyjste vybírali nepražené a nesolené druhy. Pistácie nebo makadamové oříšky vaše balíčky oživí dávkou exotiky a na dětské jazýčky přinesou kromě množství minerálů a žádoucích omega mastné kyseliny i skvělé nové chutě. Výbornou alternativou jsou také semínka.

Sušené ovoce

Zkusili jste někdy bio neslazené sušené ovocné varianty? Rozinky, jablka a hrušky jsou již v našich končinách ve své vysušené verzi dobře známé, ale děti často nadchne něco nového, nepoznaného, něco co mohou objevit a prozkoumat. Díky kvalitně vysušenému ovoci bez přidání síry a cukru dětem do balíčku přidáme mnoho vitamínů (hlavně A, B1, B2, B3, B6, kyselinu pantotenovou, vitamín C a E), minerálů (draslík, hořčík, vápník, železo, mangan, měď a fosfor), vlákninu, fytochemikálie a antioxidanty.

Není sušenka jako sušenka

Sušenky a různé napolitánky bývají rovněž ukryté ve sladké nadílce. Bývají však plné prázdných kalorií, navíc s přídavkem barviv, konzervantů a jiných nevhodných látek pro dětský organismus. Vhodnější než tyto umělé pochoutky jsou různé bio sušenky vyrobené z celozrnné mouky, semínek a oříšků či sušeného ovoce.

Bez rafinovaného cukru, slazené agáve sirupem nebo datlovým sirupem, kypřící látka bez fosfátů, celozrnná mouka, … To zní dobře, co říkáte?

Další alternativou je darovat dětem vlastní vyrobené sladkosti, a právě to je k nezaplacení. A je to zároveň originální nápad. Zabalte dětem do baličku pečené koláčky, které jim udělají radost.

A na závěr, mikulášský balíček tedy opravdu může být i zdravější a nemusí znamenat pohromu pro dětské zoubky i zdraví obecně.

 

 

Share
clanky

No Comments

Post a Comment