Jak barvit vajíčka přírodními látkami
Úplně ze začátku bych si s Vámi ráda vymezila, proč nepoužívat umělé barvivo, které běžně koupíte v obchodě. Začnu tím, že nejčastěji je dělané z ropy.
Ano, přestože orgány státního dozoru ve zdravotnictví (EFSA a FDA) tvrdí, že umělá potravinářská barviva nepředstavují pro zdraví závažné riziko, mnoho ostatních s tímto stanoviskem nesouhlasí. Dokladem jsou zákazy barviv v různých zemích – v USA je červeň E124 zakázaná, v Evropě je povolená; na mořskou zeleň E143 byste u nás neměli narazit, v zámoří je to legálně a běžně používané syntetické barvivo.
Proč jsou umělá barviva tak kontroverzní?
- Podle studií (viz zdroje) je třeba barvivo E132 karcinogenní, stejně jako je to možné u E127. Rakovinotvorné příměsi také mohou používat barviva E129, E110 a E102 – jsou však povoleny, protože karcinogeny jsou v nich obsaženy pouze v malém množství, které pokládáme za bezpečné. Je třeba říct, že o fatálních důsledcích není ani dostatek legitimních důkazů, protože výše zmíněné studie byly testovány pouze na zvířatech (byť pozitivně). Nejrizikovějším barvivem je v tomto směru červeň E127.
- Některá barviva mohou vyvolávat alergické reakce – např. již zmíněná potravinářská žluť E102. Pozor je třeba si dát také na E129, E110 a E133.
- Umělá barviva také mohou způsobovat u slabších jedinců hyperaktivitu – tudíž je doporučujeme vyřadit z jídelníčku agresivního nebo příliš akčního dítěte. 🙂
- Barviva nejsou pro děti vhodná obecně, což by mělo být napsáno i na etiketách. Některé děti jsou extrémně citlivé i na malé množství barviva.
Pokud si o této problematice chcete přečíst víc, obraťe se na mě v komentářích a ráda Vám některé studie poskytnu. My se do toho dnes pustíme přeci jen víc optimisticky a vystačíme si na velikonoce s přírodními látkami. Suroviny najdete doma nebo v blízkém supermarketu. 🙂
Tak jdeme na to!
Jak barvit velikonoční vajíčka přírodně
Na růžová vajíčka budete potřebovat:
- 450 ml vody
- 300 g oloupané strouhané červené řepy
- 1-2 lžíce bílého cukru
Dál postupujte dle třístupňového procesu barvení níže.
Aby vajíčka byla oranžová, sežeňte si:
- 300 g slupek žluté cibule
- dost vody, aby nad slupkami bylo tak 3 cm
- 1-2 lžíce bílého cukru
Opět se řiďte návodem třístupňového procesu barvení.
Chcete-li velikonoční vajíčka žlutá a tmavě zlatá, bude se hodit:
- 450 ml vody
- 1 lžíce kurkumy
- 2 lžíce octa
Zářivě žlutá vajíčka dostanete z bílých, tmavě zlatá z hnědých. S heřmánkovým čajem byste měli dosáhnout velmi jemně žluté barvy – to jsme zatím nezkoušeli, budeme rádi, když nám dáte vědět do komentářů. 🙂
Dále opět platí třístupňový proces barvení.
Pokud vajíčka barvíte nazeleno nebo namodro, budete potřebovat:
- 150 g najemno nasekaného červeného zelí
- opět dost vody, aby nad zelím bylo tak 3 cm
- 1-2 lžíce octa
Z hnědých vajec budou zelená a z bílých modrá. Řídíme se klasicky dle tří stupňů.
Můžete zkusit i silně vařený ibiškový čaj (s jednou polévkovou lžící octa na hrnek), který vytvoří tmavě zelenou. Další variantou jsou borůvky, které vajíčka obarví na mírně mramorovou modrou.
Na fialová potřebujete:
- 250-500 ml kvasu z červené řepy
Zde Vás překvapíme, protože při použití kvasu není nutná žádná extra příprava barviva, takže v níže uvedených pokynech můžete přeskočit „Třístupňový proces barvení“ a přejít přímo na „Pokyny pro vaření a barvení“
Třístupňový proces barvení
V tomto procesu napřed připravíme všechna barviva, potom vaříme vejce a nakonec obarvujem.
Stupeň 1: Příprava přírodního barviva
- Přiveďte barvivo (zelí, kurkuma, atd.) a vodu k varu. Ztlumte plamen a vařte zakryté cca 15-60 minut, dokud nedosáhnete požadované barvy. Mějte na paměti, že požadovaná barva by měla mít tmavší, než které chceme ve výsledku dosáhnout.
- Stáhněte obsah z ohně a nechte vychladnout na pokojovou teplotu.
- Nalijte barvivo přes sítko do misek nebo zavařovaček (pro pozdější uchování) a přidejte 1 polévkovou lžíci octa na každý ¼ l barvy.
Stupeň 2: Pokyny k vaření
- Vložte vejce do středního hrnce a zalijte studenou vodou (nikoli vroucí z konvice). Přiveďte vodu k varu, po deseti minutách vypněte plamen a vnořte vejce do mísy se studenou vodou a nechte je odpočinout, dokud nebudou chladné na dotyk.
- Vylijte a vysušte mísu a vyměňte vodu za teplou mýdlovou (doporučuji přírodní a netoxické mýdlo). Vejce jemně otřete žíňkou nebo palcem, abyste odstranili olej, který brání barvivu, aby se spolehlivě chytilo.
Stupeň 3: Barvení vajíček
- Ponořte vajíčka do barviva (viz stupeň 1) a vložte do ledničky. Nechejte namáčet, dokud nedosáhnete požadované barvy (obvykle namáčíme přes noc).
- Když jsou vajíčka připravena, vyjměte je ven (ideálně děrovanou naběračkou nebo lžící) a položte špičkou dolů na obrácený karton od vajíček (aby vajíčka neklesla a neudělaly se šmouhy).
- Přírodně barvená vajíčka by měla mít matný povrch. Pokud byste chtěli trochu lesku, stačí rozleštit kapkou olivového nebo kokosového oleje.
Voilà! Dejte nám vědět, jak se Vám barvení podařilo. A pokud nechcete, aby Vám unikly další podobně zajímavé tipy od našeho týmu, sledujte nás na Facebooku. Osobně budu ráda za každou zpětnou vazbu. 🙂
Vaše,
Klára Kvapilová z Prima hubnutí
Zdroje:
- https://cs.medlicker.com/1205-skodlivost-potravinarskych-barviv
- https://www.fda.gov/ForIndustry/ColorAdditives/ColorAdditiveInventories/ucm115641.htm
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/4040101
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2824305
- https://www.ferpotravina.cz/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2160137
- https://www.mommypotamus.com/how-to-dye-easter-eggs-naturally-with-everyday-ingredients/
- https://cspinet.org/resource/food-dyes-rainbow-risks