Top

Vitamíny jako nepostradatelná součást jídelníčku

Primahubnuti / Zdravá výživa a stravování  / Vitamíny jako nepostradatelná součást jídelníčku
Dvě misky s ovocem

Vitamíny jako nepostradatelná součást jídelníčku

Vitamíny jsou esenciální organické látky důležité pro život, které obvykle potřebujeme jen v malém množství. V lidském organismu i přesto sehrávají nezastupitelnou roli ve funkci katalyzátorů biochemických reakcí. Podílejí se na metabolismu přijímaných makroživin a jsou významné také pro růst, celkovou vitalitu a obranu před různými chorobami. Obecně je můžeme dělit do dvou skupin, a to rozpustné ve vodě nebo v tucích. V různých množstvích je obsahují všechny základní potraviny. „Kromě potravy jsou zdrojem některých vitaminů, např. vitaminu K a biotinu i bakterie tlustého střeva, které mají významný podíl na zajištění dostatečného množství těchto vitaminů v těle,“ říká hlavní nutriční specialistka a majitelka studia Prima Hubnutí Klára Kvapilová. Organismus si až na některé výjimky nedokáže vitamíny sám vyrobit, a proto je musí získávat prostřednictvím stravy. Pokud ale tyto dávky nedostačují, je doporučené navýšit jejich příjem pomocí suplementů.

Proč jsou suplementy tak důležité? Komu se vyplatí je užívat? A má opravdu smysl uvažovat nad jejich pořízením?

Suplementace je definována jako doplnění stravy o zdraví prospěšné mikronutrienty, které ve stravě chybí nebo v ní nejsou zastoupeny v dostatečné koncentraci. Jako si takový doplněk vitamínů nebo minerálních látek správně vybrat?

1. KROK: Vyberte si správnou formu

Při koupi upřednostňujte kapsle před tabletami. Nedochází k takové ztrátě živin. Výjimkou je pouze vitamin B12, který by zničily žaludeční šťávy.  Další výjimkou jsou slisované rostlinné výtažky, které jsou „slisovány“.

Dejte přednost kapslím z rostlinných zdrojů před želatinovými. Vyvarujte se doplňků, které obsahují vše a nic. Pokud výrobek obsahuje 15 přísad v jedné tabletě, lze předpokládat, že množství účinné látky bude nízké.

Více zdrojů uvádí, že nejhorší vstřebávání mají sulfátové vazby, a naopak nejlépe vstřebatelné formy minerálních látek jsou vazby chelátové, např. pikolinát, glukonát a citrát, a proto bychom je měli při výběru preferovat. Forma, ve které jsou vitamíny a minerální látky suplementovány je velmi důležitá. Minerální látky musejí být zabudovány do sloučenin, které organismus dokáže využít a vitamíny potřebují mít kolem sebe látky, které se přirozeně vyskytují v potravinách. Vitaminy a minerály se vzájemně ovlivňují a lze posílit vstřebávání.

2. KROK: Naordinujte si správné množství

Existují tzv. DDD, tedy doporučení denní dávky. Pro správnou suplementaci je tento krok ideální konzultovat s odborníkem, který vám poradí, v jakém množství a kdy vitaminy a minerály přijímat. „V případě vitaminů rozpustných ve vodě se jejich nevyužitý nadbytek vyloučí močí, ale s příjmem vitaminů rozpustných v tucích bychom měli být opatrnější. Hrozí totiž jejich kumulace v organismu a možné zdravotní problémy. Z běžných doplňků stravy je to však při dodržení doporučeného dávkování hodně nepravděpodobné,“ varuje Klára Kvapilová.

3. KROK: Nezapomínejte na pestrou stravu a adekvátní příjem živin

Člověk s perfektně vyváženým a pestrým jídelníčkem by ve své podstatě nemusel užívat doplňky stravy obsahující vitamíny a minerální látky. O tom, jak v současné době potraviny ztrácí své přirozené živiny a jak je to s jejich vstřebáváním však kolují různé názory. Faktem ovšem zůstává, že ovoce a zelenina ztrácí opravdu velké množství živin např. tepelnou úpravou či stykem s kovovým nádobím. Jako příklad si uvedeme vitamín C. „Horní tolerovatelná mez příjmu kyseliny askorbové, tedy vitaminu C představuje 1800 mg za den u mladistvých a 2000 mg za den u dospělých. Jeho opravdu bohatým zdrojem jsou brambory, ale je nutné počítat s tím, že koncentrace klesá už při skladování. V průběhu 8 měsíců může skladováním dojít až k 65 % ztrátám. Během kuchyňských úprav, tedy jejich loupáním, vařením nebo pečením množství vitamínu výrazně klesá,“ říká Klára Kvapilová.

Některým skupinám lidí, jako jsou např. alternativně se stravující, osoby se zvýšeným fyzickým zatížením, lidé s onemocněním zažívacího traktu nebo s chudokrevností, se vitamíny a minerální látky vyplatí doplňovat.

Tip specialisty: Vitaminy z doplňků stravy sice mohou být o něco méně vstřebatelné a využitelné než ty z potravinových zdrojů, rozdíl je však minimální a se správnou kombinaci adekvátního jídelníčku a výběrem vhodných suplementů je pravděpodobnost vstřebatelnosti mnohem vyšší.

A co na závěr? Klíč ke zdraví a úpravě deficitů mikroživin nepředstavuje jenom samotné užívání suplementů ale komplex pestré a správně načasované stravy s vhodným doplněním vitamínů, respektive minerálních látek.

Prima hubnutí

No Comments

Post a Comment