fbpx
Top

Jaterní dieta

Primahubnuti / Diety  / Jaterní dieta
Jaterní dieta

Jaterní dieta

Játra patří mezi nepostradatelné orgány. Podílejí se na metabolismu sacharidů, což je látková přeměna cukrů, účastní se látkové přeměny tuků a odbourávají z těla škodliviny.

O dietě:

Jaterní dieta je zavedena u lidí, kteří trpí chronickými chorobami jater. Patří sem zánět jater (hepatitida), která se může dostavit jako důsledek alkoholismu nebo poruchy imunitního systému. Další je cirhóza jater, která je způsobena především nadměrným požíváním alkoholu, nebo jako následek dlouhodobého zánětu jater. Jaterní dieta je základem pro léčbu a regeneraci poškozených jater, hlavním principem je vynechání tuků a živočišných bílkovin.

Hlavní zásady jaterní diety

  1. Přiměřený přísun kalorií, živin, minerálů a vitamínů
  2. Pravidelnost stravování a velikost porcí – doporučeno je jíst pravidelně malé porce několikrát denně, nepřejídat se a nedržet hladovku.
  3. Zvýšená pozornost při přípravě pokrmů – vyhnout se přepalování tuků (grilování, smažení, pečení)
  4. Žádný alkohol
  5. Příjem správného množství bílkovin
  6. Omezení tuků
  7. Přísné dodržování jaterní diety je opravdu nutné, rychle se znovu nastartuje funkce jater a vy se můžete rychleji zbavit únavy a stresu.

Jaterní dieta je velmi přísná na dodržování a může vést k vyčerpanosti. Nechte si poradit nejvhodnější a nejpříjemnější způsoby v dietologické poradně.

admin

No Comments

Post a Comment